Lalki indywidualnie dopasowane

Wysłane przez: Maith   
15 kwi
2013
Strona sklepu AmericanGirl

Strona AmericanGirl

Strona Fajne Lale

Strona Fajne Lale

Po erze panowania Barbie –  lalki pozostawiającej w wielu wychowanych na niej dziewczynkach poczucie, że nie są wystarczająco ładne, szczupłe i kształtne, a ich świat nie jest wystarczająco bezproblemowy, pojawił się (a może wrócił do łask?) całkiem inny kierunek.
Zamiast upodabniać siebie do lalki można upodobnić lalkę do siebie.
W USA pomysł ten realizuje np.  firma American girls. Lalki przypominają ośmioletnie dziewczynki i mają różny odcień karnacji, różny kolor włosów i oczu, różne fryzury (do wyboru jest 40 opcji). Podobieństwo można podkreślić też strojem. Co szczególnie ciekawe – można dzięki nim również oswajać trudne sytuacje, dlatego wśród akcesoriów dostępne są też: okulary, zestaw powypadkowy (bandaż, lód, gips i kule), a nawet wózeczek inwalidzki.
Dzieci mogą też oswajać w zabawie problemy ze słuchem, albo z chorobą nowotworową – jak widać (wśród opcji poniżej) istnieją też lalki (nie niemowlęta) bez włosów oraz aparaty słuchowe dla lalek.
Ponieważ lalki są dziećmi, mają do wyboru masę typowo dziecięcych akcesoriów, dotyczących szkoły i hobby, na które składa się głównie sport.
Powiem szczerze – podoba mi się ta, bardziej indywidualna, koncepcja.
A trafiłam na nią po tym, jak polska fotografka Ilona Szwarc zdobyła trzecie miejsce na World Press Photo, dzięki zdjęciu z serii American girls. TUTAJ możecie przeczytać wywiad z autorką oraz obejrzeć kilka zdjęć z serii, w tym nagrodzone. A TU kolejne zdjęcia.

Ale czy temat lalek personalizowanych istnieje tylko w Stanach? Sprawdziłam.

Strona ArtMadame

Strona ArtMadame

W Polsce też można zamówić lalkę indywidualną, nawet bardziej zindywidualizowaną, bo tworzoną od razu na podstawie zdjęć. W zamówieniu można zażyczyć sobie ubranka na wzór już posiadanego. Wprawdzie polskie lalki nie mają aż tylu dostępnych akcesoriów, ale zwykle są szyte na indywidualne zamówienie (a nie wybierane z ograniczonej ilości opcji). Do tego najczęściej są miękkie. Można je zamówić:

-w Fajne lale (gdzie w ogóle polecają lalki waldorfskie – miękkie, z naturalnych materiałów) – tu przykład takiej personalizacji;

-w Handmadowo – przykład lalki tworzonej ze zdjęcia jest na dole strony, pozostałe są po prostu tworzone zgodnie z życzeniem;

-w  Muzeum Lalek w Pilźnie – gdzie tworzą także pacynki i kukiełki;

-w Laloushka – gdzie oprócz lalek tematycznych, np. rodzinnych (jak mama w ciąży czy z dzieckiem w chuście, babcia, dziadek) można zamawiać również lalki na podstawie fotografii;

-w ArtMadame też wspominają o przytulankach na indywidualne zamówienia, a warto zwrócić na nich uwagę, bo szyją z jednej strony lalki i maskotki, a z drugiej ubrania i inne akcesoria dla ludzi.

Duży poziom indywidualizacji zapewnia również Villemo Art. Aczkolwiek tutaj twórcy od razu zastrzegają, że to lalki kolekcjonerskie, ciężkie i zawierające wyjmowane elementy, zatem nie są przeznaczone dla dzieci.

Ale wróćmy do dzieci. Lalka czy przytulanka indywidualnie dopasowana nie musi wcale być kopią dziecka. Wystarczy, że będzie miała indywidualnie wybrane cechy. W Polsce w wielu miejscach możemy zamówić indywidualne maskotki. Powstała u nas nawet firma tworząca przytulanki na podstawie dziecięcych rysunków – Rysowane pluszaki.

Tagi: , , ,

Umieszczone w kategorii: Inspiracje, Moim zdaniem, Zakupy

Możesz skomentować wpis, albo umieścić trackback ze swojej strony.

Skomentuj:

Imię (*)
E-mail (ukryty)(*)
URI
Komentarz