Effuniaki – biuściasta rewolucja

Wysłane przez: Maith   
24 sie
2010
Pudrowy kropek, Ewa Michalak

Pudrowy kropek, Ewa Michalak

Rzecz do niedawna nie do pomyślenia. Zgrabny plunge, robiący przepiękny dekolt, a do tego wygodny. Szczególnie dla posiadaczek dużego biustu, dręczonych latami wersją “absolutne minimum” ciekawy, oryginalny stanik czy to codzienny czy na szczególne okazje to prawdziwa nowość. Jeśli do tego dodać świetną konstrukcję, zapewniającą piękny kształt i potrafiącą opanować nawet naprawdę duże piersi, to jest się czym zachwycać.

Mowa o marce, która szła jak burza zarówno w konkursie na Kusidełko roku część I i część II (gdzie po zsumowaniu głosów oddanych na różne wersje tego samego modelu często wysuwała się na prowadzenie, a zapewnianie różnych wersji kolorystycznych w danym momencie to przecież zaleta, nie wada).
Jednocześnie ta sama marka zdeklasowała konkurentów w konkursie na Wygodniczka wszechczasów część I i część II (pokazując, że wygodny stanik może być jednocześnie piękny i wycięty do dekoltów)

W tej notce pokażę Wam 2 Effuniaki – staniki o nowatorskiej konstrukcji – Dżinsowy plunge i Pudrowy kropek. Ale najpierw cofnijmy się o 5-10 lat…

Cały czas mam  w pamięci nie tak odległe siermiężne czasy, kiedy to staniki dzieliło się na seksowne (wyjściowe, eleganckie) i codzienne. Staniki seksowne najchętniej robiono na twardej skorupce zastępującej kształt biustu, koniecznie z czegoś błyszczącego, ewentualnie z czerwonej koronki. Nadawały się do dekoltów. Nie żeby szczególnie popularne były wówczas opcje half-cup czy plunge. Zamiast nich noszono przymałe balkonetki.

Staniki codzienne gwarantowały dla odmiany styl, w którym każda kobieta wyglądała jak własna ciotka, co niezależnie od wieku nie jest mile widziane. Były to bowiem zwykle niemiłosiernie brzydkie biustozasłaniacze (bo przecież nie biustonosze) z ograniczonym wyborem kolorów (biały, czarny i brudny beż). Dodatkowo, ponieważ o dobieraniu biustonoszy do faktycznych kobiecych wymiarów nikt w tych przedpotopowych czasach nie słyszał, zatem fiszbiny niedobranych staników zwykle robiły kobietom krzywdę. To sprawiało, że stanik codzienny często był również bezfiszbinowcem. A ponieważ z przymałych “eleganckich” staników piersi potrafiły wyskoczyć górą, zatem w codziennych usuwano ten problem zasłaniając piersi po szyję modelami typu full-cup. Jednocześnie z braku sensownej rozmiarówki biuściaste kobiety były wówczas skazane na za szerokie obwody (żeby zmieścić biust w jakąś miseczkę C czy D). To wzmagało popularność bardzo szerokich ramiączek, ponieważ przy za szerokim obwodzie na ramionach nie trzymamy zwykłych 10% ciężaru biustu, a zawieszamy sobie na nich prawie cały ciężar.

Te straszliwe czasy na szczęście minęły, a przypomniałam sobie o nich, doceniając jak wiele się zmieniło. Kolejnym etapem były jeszcze staniki owszem we właściwym rozmiarze, ale oferujące kobietom z większym biustem produkty o nie do końca przemyślanej konstrukcji – z fiszbinami na plecach, jakby robiono je na trójkątne kobiety.

A potem Ewa Michalak zaprojektowała konstrukcję plunge. Swoją drogą zrobiła rzecz chyba bez precedensu w całej branży bieliźnianej.
Zdecydowała, że w ogóle nie zacznie produkcji do czasu aż nie stworzy konstrukcji:

-tak dobrej, że da się ją dociągnąć do naprawdę  dalekich rozmiarów,
-tak wyciętej, żeby można było ją nosić do prawdziwych dekoltów
-i jeszcze robiącej w tych dekoltach wyjątkowo piękny kształt.

Tę nowatorską konstrukcję mają oba biustonosze, które zamierzam dziś opisać.

Dżinsowy, Ewa Michalak

Dżinsowy, Ewa Michalak

Dżinsowy plunge – to prawdziwy nowy styl casual. Pełen luzu, radosny wzór, doskonały na wakacje, chociaż ja zamówiłam go kiedy jeszcze było chłodno. Nawet pomijając fakt, że po prostu nie istnieje inny dżinsowy model dla brytyjskiego 70HH (w Effuniaku 80GG) to nigdy jeszcze nie widziałam tak ładnie, gustownie zrobionego dżinsowego stanika. Zwykle łączy się je z różem. Ten nie – wzór i koronka ecru plus czerwone guziczki. W naturze wygląda to naprawdę wyśmienicie. Jednocześnie stanik ma dość wąskie ramiączka.

Jak widzicie, model w tym rozmiarze ma konstrukcję wzmocnioną w porównaniu z biustonoszami na mniejsze piersi, w tym nieco wyższy mostek. Nadal jednak jest niżej wycięty niż moje inne biustonosze w prawidłowym rozmiarze. Przy moim obwodzie jest produkowany do effuniakowego L. Czyli lekko usztywniany plunge – model do niedawna niedostępny powyżej brytyjskiej miseczki G, mogę kupić nie tylko ja, ale też kobiety potrzebujące przy moim obwodzie o… 7 miseczek więcej. W stanikowym świecie to prawdziwa rewolucja.

Materiał - oglądane do tej pory dżinsowe wzory były nadrukowane na materiale nazywanym czasem  ”lycrą”. Wyglądało to dość sztucznie. Tymczasem w Effuniaku zastosowano przyjemną w dotyku tkaninę o dżinsowym splocie. Nie klasyczny dżins (to by nie było przyjemne, szczególnie w szortach) ale materiał naprawdę dobrze go imitujący, a do tego miękki i wygodny.

Dżinsowy, szorty, Ewa Michalak

Dżinsowy, szorty, Ewa Michalak

Rodzaj gąbki – mięciutka, bawełniana, typ kurczący się w praniu. Zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli rozmiar jest akurat, to po praniu należy naciągnąć lekko materiał, żeby się nie skurczył, jeśli jest trochę za duży, nie naciągamy, wtedy się trochę skurczy (o ok. 1/3 miseczki).

A na dole – przemyślane szorciki z kieszonką z tyłu oraz dwoma kieszonkami i guziczkami imitującymi zapięcie spodni, z przodu. Effuniaki słyną z ciekawych, oryginalnych dołów, a te szorty są jednym z najlepszych tego typu projektów.

Wygoda – stanik jest wygodny, w czym sporą rolę odgrywają: prawidłowy rozmiar, dobre podtrzymanie i fiszbiny uwzględniające kobiecą budowę. W odróżnieniu od produktów wielu firm dla GG-plusów, fiszbiny Effuniaków trzymają się tej części, gdzie mamy biust i nie próbują wędrować na plecy. Mimo że biust w Effuniakach ma prawo być wysoko, to ich fiszbiny nie próbują przewiercać pachy od dołu.

Podtrzymanie – dobre, oczywiście nie porównuję go ze stanikami sportowymi, czy mocnymi fullcupami, ale uwzględniając wycięcie stanik podtrzymuje zadziwiająco dobrze.

dżinsowy, szorty, Ewa Michalak

Dżinsowy, szorty, Ewa Michalak

Konstrukcja - zwykle 80GG jest robione jeszcze w wersji klasycznej, ale mój egzemplarz został specjalnie zrobiony w tej słynnej nowej konstrukcji dzielonej  na trzy, w której robione są Effuniaki na największe piersi. Bałam się, że wyższy model będzie oznaczał gorszy i brzydszy (do czego przyzwyczaiło mnie parę firm) a tu miła niespodzianka. Kształt i wycięcie wygląda podobnie jak w klasycznych Effuniakach, tylko podtrzymanie jest nieco lepsze. Inne cięcie miski w żaden sposób nie popsuło stanika. Równie dobrze ta konstrukcja mogłaby na stałe zejść do mojego rozmiaru.

Dla kogo – Ponieważ to jednak plunge, to jedynym wyjątkiem kobiety o piersiach w złym stanie.  Takie piersi mogą wypadać przez głębokie wycięcie przy mostku. Wówczas przed próbowaniem typu plunge należy najpierw zadbać o poprawę stanu biustu. Najlepiej wg zasad polecanych przez najlepszą polską bra-fitterkę Marię Dastych (Mahedę).

A generalnie konstrukcja w effuniakowych stanikach zmienia się płynnie. Każdy rozmiar jest naprawdę tworzony osobno, także z uwzględnieniem optymalnego dlań poziomu wycięcia. Tą metodą Ewa Michalak uwzględnia zarówno potrzeby dużych piersi (podtrzymanie) jak też małych (spore wycięcie). To sprawia, że staniki te chwalą posiadaczki najróżniejszych biustów. A dżinsowy komplet jest do tego po prostu fajny.

Pudrowy kropek, Ewa Michalak

Pudrowy kropek, Ewa Michalak

Pudrowy kropek (zwany też puderkiem) – długo wyczekiwany model z gorsetowym łączeniem z przodu. Informacja dla mężczyzn – tak, wiązanie da się rozwiązać, to nie jest tylko ozdoba.
Do tej pory nikt nigdy nie zaproponował na mój rozmiar takiego pomysłu, zatem jak tylko dowiedziałam się, o co tyle dziewczyn tak się dopytywało, zamówiłam go i ja.
W tym momencie zaczął cicho pukać rozsądek. Straszył, że przy dużym biuście, do tego wymagającym najwęższych mostków, wiązanie gorsetowe, potrzebujące przecież miejsca, może się nie sprawdzić. Sugerował, że pewnie nie bez powodu na duże biusty nie ma gorsetowych mostków, może po prostu się nie da.
Wtedy przepchnęła się wiara w cuda i skwitowała cały ten wywód prostym “przecież Ewa Michalak to geniusz, na pewno coś wymyśliła”. Jak się okazało, to wiara w cuda miała rację. Mostek został tak przemyślany, a konstrukcja Effuniaków jest przy tym na tyle stabilna, że wszystko leży jak trzeba.

Materiał – pudrowy róż z lekkim odcieniem łososiowego. Materiał obwodu bardziej delikatny niż w dżinsowym. Od zapowiedzi odróżnia go obramowanie miseczek, kojarzące się z jedwabnym wachlarzem używanym w dawnych Chinach. To samo obramowanie uatrakcyjnia również gorsetowe wiązanie stringów. Bardzo mi się to podoba, aczkolwiek właśnie ten kształt może lekko przebijać przez lżejszy materiał. Inna sprawa, że plisowanie nie jest zwyczajowo kojarzone z bielizną.

Rodzaj gąbki – mięciutka, niebawełniana, typ niekurczący się w praniu.

Puderek, stringi, Ewa Michalak

Puderek, stringi, Ewa Michalak

A na dole – delikatne i seksowne stringi z gorsetową wstawką.

Wygoda – dla mnie to obecnie najwygodniejszy stanik. Kupiłam go z myślą, że stanik z tak niskim, gorsetowym łączeniem może nie być najwygodniejszy, ale posłuży na szczególne okazje, w tym do głębokich dekoltów . Po czym ku własnemu zdziwieniu zaczęłam po niego sięgać w najgorsze upały do bluzek nawet niespecjalnie wydekoltowanych. Dla mnie ten stanik jest niewyczuwalny.

Podtrzymanie – dobre, aczkolwiek nie aż tak, jak przy wzmocnionym dżinsowym.

Konstrukcja – klasyczna konstrukcja effuniakowych staników typu plunge, z tą różnicą, że zamiast klasycznego mostka jest gorsetowe łączenie. Genialne rozwiązanie, wyglądające świetnie nawet na dużym biuście.

Puderek, stringi, Ewa Michalak

Puderek, stringi, Ewa Michalak

Dla kogo – ku mojemu zaskoczeniu nie tylko dla osób z małym biustem, ale też z dużym. Mało tego, mimo że gorsetowe łączenie potrzebuje miejsca, żeby się zaprezentować, to znajduje się już tak nisko, że stanik potrafi dobrze współgrać również z biustami potrzebującymi wąskich i bardzo wąskich mostków. Jedyny wyjątek, to podobnie jak przy dżinsowym,  biusty w złym stanie (tutaj z racji niskiego mostka tolerancja jest nieco niższa).

Uwaga! Oba prezentowane przeze mnie staniki są objęte promocją i na stronie marki Ewa Michalak w dziale wyprzedaży kosztują 20% taniej. Niestety to oznacza również, że wkrótce znikną, a szkoda, bo są wyjątkowo udane.

Oczywiście Ewa Michalak to wiele modeli, zmieniających się jak w kalejdoskopie i dopasowanych do najróżniejszych preferencji. Zatem nawet jeśli jedne modele znikną, to pojawią się kolejne. Ale, jak słusznie stwierdził mój mąż, skoro Triumph może sprzedawać swoje modele przez 30 lat, to Ewa Michalak mogłaby chociaż takie cuda jak Dżinsowy czy Puderek zachować na dłużej. Trudno się nie przyłączyć do jego postulatów. Dżinsowy z pewnością będzie wspominany z dużą nostalgią, a kropek, miejmy nadzieję, że pojawi się także w innych wersjach kolorystycznych, np. w czerni.

Tagi: , , , , , , , ,

Umieszczone w kategorii: Recenzje

Możesz skomentować wpis, albo umieścić trackback ze swojej strony.

11 komentarzy dla wpisu: "Effuniaki – biuściasta rewolucja"

Gosia

A mi sie kropek skurczyl w praniu i musialam fiszbiny powyginac, zeby sie nie wbijaly, nie wiem co z nimi, przekrecaja sie na tulowi dajac wrazenie, ze maja pzekroj kulisty.

Dziwne, bo ta gąbka nie bardzo ma się jak kurczyć…
No ja mojego kropka prałam wiele razy i nic się nie zmieniło, a za to bawełniane traktuję szczególnie. Dżinsowego zawsze rozciągam (i też nic się nie dzieje) a krateczkę z zeszłego sezonu puściłam na żywioł, bo była przyduża i troszkę się skurczyła. Z fiszbinami nie mam pojęcia, o co może chodzić, u mnie nic się nie rusza… Może opisz problem w wątku ratunkowym na LB i ktoś skojarzy, z czego to może wynikać…

jaagna

Nie przepadam za usztywnianymi staniczkami, bo wyglądam w nich, jakby piersi wyrastały mi pod brodą (cóż, krótka jestem). Ale jak zobaczyłam na stronie sklepu jeansowy plunge to zaczęłam się łamać… Gdyby nie ramiączka, to mógłby uchodzić za bikini, a szorty już zupełnie zawróciły mi w głowie (ta kieszonka!). No i kupiłam – pomyślałam, że przecież może to być mój staniczek “domowy” (domowe staniczki POWINNY być ładne!, żadne tam obszarpańce), nie muszę się nikomu obcemu pokazywać z “biustową półeczką”. I mam teraz w domu to cudeńko w rozmiarze 85F i szorty (czy nie 46? albo może 44 – już nie pamiętam). Naprawdę mi się podoba i jestem zadowolona z zakupów – staniczek jest bardzo wygodny, a szorciki doskonałe. Wciąż zbieram się, by kupić sobie dodatkową parę. Miałam kiedyś freyowy jeansopodobny staniczek (Lottie?), ale właśnie to połączenie z różem wydawało się dosyć banalne. I materiał nie był tak przyjemny.

alladyna

Gosia, ja chyba wiem, o co chodzi z tymi fiszinami… Effuniaki też żłobią mi paskudne rynny i koleiny na ciele.;/ Nie mam takiego efektu w żadnym innym staniku żadnej innej marki. Też myślałam, że effuniakowe fiszbiny mają przekrój kulisty, bo tak to wyglądało (i przy ciasnym obwodzie, i przy za luźnym). Pytałam Ewy – odp., że wszystkie ich staniki mają płaskie fiszbiny, bo inne byłyby niewygodne.
Zonk… W koncu porównałam moje Effuniaki z innymi stanikami – i co się okazało? W Effuniakach fiszbiny są tak o połowę WĘŻSZE – tzn. drut jest wąski i cienki, podczas gdy fiszbiny w brytyjczykach mają szerokie druty (nie mylić z rozstawem). W efekcie brytyjczyki odbijają się na ciele jak płaszczyzna, a effuniaki jak rynna.
Aż dziwne, że nikomu więcej to nie przeszkadza… Jesteś pierwszą osobą poza mną, która ma też ten sam problem.
Ja bym chętnie kupiła kropka, ale zniechęcają mnie właśnie te cienkie druciki. Solidne, to fakt, ale bolesne…;(

OkrutnaMalpa

Alladyno, mnie też effuniakowe fiszbiny zostawiają rynny na ciele:/ i też myślałam, że chyba jestem jedyną osobą, która ma taki problem, bo wszędzie tylko ochy i achy nad wygodą tych staników. Pod wynikami Wygodniczków jest sporo zdziwionych komentarzy typu “jak te mordercze fiszbiny mogły wygrać?” :) Powiedziałabym nawet, że właśnie te zdziwione komentarze przeważają. Mam nadzieję, że Ewa wymieni fiszbiny na szersze w przyszłych kolekcjach, bo jak widać wcale nie jest nas mało:)

Jaagna – mój mąż uważa, że w Dżinsowym w komplecie z tymi szorcikami mogłabym spokojnie chodzić na wierzchu, jako w kostiumie kąpielowym, bo jest tak totalnie niebieliźniany :)

Ja dla odmiany czuję po jakimś czasie różne fiszbiny w innych też dobrych stanikach, np. we Frejach, które i tak uważam za bardzo wygodne (zresztą ślady po poprzednim staniku widać na fotce). A najbardziej niewyczuwalne są dla mnie właśnie Effuniaki. Tylko w nich jestem w stanie chodzić cały dzień. Ale jeśli dałoby się zrobić tak, żeby było jeszcze lepiej, to czemu nie. Skontaktujcie się z Ewą, chyba nikt dokładniej nie sprawdza wszystkiego na klientkach.

Gosia

Nigdy bym nie pomyslala ze druty sa wezsze, moze w tym rzecz. A ze sie skurczyl to mi sie trafiaja rozne dziwne rzeczy, jak na przyklad wiele osob twierdzi, ze masquerada maia ma troche wieksze miski, a ja nie widze roznicy pomiedzy innymi stanikami tej firmy w tym samym rozmiarze (co jak co, ale na biust i staniki zwracam duza uwage jak pewnie wiele z Was). Pewnie moja suszarka wyrownuje roznice:D Chociaz ubrania mi sie w niej nie kurcza, moze troszke, ale i tak po chwili noszenia nie widac. roznicy.

Gosia

PS Wiem ze effniaki sie powino prac recznie, ale ja nie mam na to czasu, a poza tym nic strasznego sie im nie dzieje, wrzucam do woreczka i juz. Ale moje effuniaki maja male miski, to jak sie ta mala ilosc pianki troche pognie to sie wyprostuje potem.

prostokvashino

Mi też effuniaki zostawiają głębszy ślad po fiszbinach niż inne staniki. To już wiem dlaczego.

najbardziej nie lubię jak staniki się kurczą. za to Twój blog bardzo mi się podoba :)

pozdrawiam.,
Paula

Dziękuję :)
Na szczęście kurczenie w Effuniakach jest pod kontrolą. Choć może przydałaby się dodatkowa informacja.
Ale to działa wg jasnych zasad: bawełniana pianka może się skurczyć o jakieś 1/3 miseczki w praniu. Ale można to zablokować, naciągając stanik po praniu.
Ta druga się nie kurczy.
Jak ktoś jest między rozmiarami albo ma lekką asymetrię, to to może ułatwić sprawę.
Oczywiście pod warunkiem, że zna zasady postępowania z takim stanikiem.

Skomentuj:

Imię (*)
E-mail (ukryty)(*)
URI
Komentarz