Biustonosze są dla WSZYSTKICH kobiet

Wysłane przez: Maith   
30 sie
2011
Ograniczenie sprawności
Kobieta na wózku, rys. Maith, Bra-fitting.eu

Wózkowiczka, rys. Maith, Bra-fitting.eu

Są sytuacje, w których kobiety rezygnują z biustonoszy. Nie dlatego, że chcą, tylko dlatego, że sobie nie radzą. Problemy mogą się pojawić nagle (wskutek choroby czy wypadku) albo z czasem (pod wpływem starości). Jedną z oczywistości, z których wiele kobiet wtedy automatycznie rezygnuje jest zakładanie stanika. Nie dlatego, że nie chciałyby wyglądać ładnie, zgrabnie, czy kobieco, tylko dlatego, że nie mając dawnej sprawności, myślą, że będą musiały z tego zrezygnować. Okazuje się, że nawet w wydawałoby się beznadziejnych sytuacjach istnieją rozwiązania.

Magda Pacyna w wywiadzie dla Wysokich Obcasów opisuje, jak na obozach FAR-owskich  uczą tetraplegiczki (kobiety z porażeniem rąk i nóg) zakładania biustonoszy. Rzecz jasna jest to możliwe w przypadku osób, które chociaż częściowo odzyskały sprawność w przynajmniej jednej ręce.  Owszem to wymaga wysiłku, ale pokazuje, że nawet bardzo poważna niepełnosprawność nie musi dodatkowo odbierać nam kobiecości. Wózkowiczki mogą zatem liczyć na FAR, z oddziałami regionalnymi rozrzuconymi po całej Polsce, gdzie instruktorki na wózkach, potrafią pokazać na własnym przykładzie, jak sobie radzić.
Kobieta po udarze, rys. Maith, Bra-fitting.eu

Kobieta po udarze, rys. Maith, Bra-fitting.eu

Problemy z zakładaniem biustonoszy miewają również kobiety po udarach. Wtedy porażona jest połowa ciała. Nawet po rehabilitacji sprawność może nie wrócić całkowicie. Nie tak łatwo założyć stanik jedną ręką.

Osoby z porażeniami różnego typu oczywiście nie mogą nosić aż tak ściśle dobranych biustonoszy, jak osoby zdrowe, ale to nie znaczy, że są skazane na nienoszenie staników, czy na noszenie rozciągających się we wszystkie strony bubli.

Z opisanymi sytuacjami często wiąże się też zwiększona delikatność ciała. Wtedy warto poszukać staników szczególnie łagodnych. Ale to cały czas nie znaczy, że trzeba wylądować w ciągnącym się we wszystkie strony bezfiszbinowcu bez żadnej konstrukcji, który niczego nie podtrzymuje.

Zajrzyjcie do Wątku o naprawdę wygodnych stanikach. Powstał właśnie po to, żeby zasypać przepaść między stanikami do niczego, a tymi zbyt twardymi dla delikatniejszych kobiet. Szukamy tam między innymi biustonoszy z miękkimi,elastycznymi fiszbinami.

Wiele Polek nosi źle dobrane rozmiary biustonoszy. Wśród osób o obniżonej sprawności ten problem występuje jeszcze częściej. A warto dowiedzieć się, jaki rozmiar stanika najbardziej do nas pasuje, przy uwzględnieniu wszelkich okoliczności. Różnimy się też podstawą piersi (jedne kobiety potrzebują węższych fiszbin, inne szerszych) rozstawem piersi (jedne z nas potrzebują węższych, inne szerszych mostków) itd. A zróżnicowanie polskiego rynku jest teraz o wiele większe, niż kilka lat temu. Większość z nas zna maksymalnie kilka firm bieliźniarskich. W rzeczywistości (i to licząc wyłącznie marki o naprawdę szerokiej rozmiarówce i przyzwoitych konstrukcjach) mamy ich do wyboru kilkadziesiąt.

Jeśli czujecie się zdezorientowane, poproście o pomoc na forach konsumenckich Lobby BiuściastychLobby Małobiuściastych. Tam mile widziane są wszystkie kobiety. Forumki z Lobby mają naprawdę sporo empatii, delikatności i podchodzą do rozmówców z szacunkiem. Starają się doradzać i rozwiewać wątpliwości w najróżniejszych sytuacjach. Można też odwiedzić jeden z dobrych sklepów stacjonarnych, z pełną rozmiarówką, w którym profesjonalnie dobierają biustonosze.. W tym celu warto skorzystać ze Stanikowej mapy świata (należy znaleźć tam swoją miejscowość i sprawdzić, gdzie najbliżej znajdują się jakieś dobre sklepy z bra-fittingiem i pełną rozmiarówką). Nawet w najlepszym sklepie warto jednak kontrolować sytuację. Pamiętajcie, że zakupiony stanik musicie umieć potem same założyć, co należy od razu sprawdzić.

Jeśli chcecie mierzyć staniki zupełnie na spokojnie, w domu, to zawsze istnieje możliwość zrobienia zakupów przez Internet. Czy wiecie, że w świetle polskiego prawa, kupując w sklepie internetowym, możecie zrezygnować w ciągu 10 dni od momentu otrzymania przesyłki? Tak jest i to nie w ramach reklamacji, a bez podania przyczyny [Art. 7.1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów..., Dz.U. nr 22, poz. 271, 2000 r.]. Odsyłamy oczywiście bieliznę zmierzoną, ale nieużywaną.

Ale jak to założyć?

Zgodnie z zasadą, że “rozwój następuje zawsze poza strefą komfortu” wymyślono sporo przydatnych narzędzi, które mogą pomóc. Dla osób mających tego typu problemy  wymyślono specjalny przyrząd ułatwiający zapinanie biustonosza.  Podobnie jak istnieją przyrządy do zakładania skarpet, czy pończoch.

Przy okazji ostrzegam – w sklepach z ofertą rehabilitacyjną i dla seniorów zdarzają się wyjątkowo duże przebicia cenowe. Dlatego warto wpisywać nazwy szukanych narzędzi do wyszukiwarek i serwisów aukcyjnych, ponieważ ich ceny potrafią się znacząco różnić.

Przyrząd do zapinania staników

Przyrząd do zapinania staników

Starość dotyczy nas wszystkich
Babcia, rys. Maith, Bra-fitting.eu

Babcia, rys. Maith, Bra-fitting.eu


Tak jak choroba, wypadek, może nas zaskoczyć, tak starość spotka nas na pewno,  jak już spotkała naszych bliskich. Niestety często starsze kobiety, szczególnie jeśli noszą bezfiszbinowe, rozciągnięte biustonosze, zaczynają wierzyć, że po prostu są już za stare, żeby ładnie wyglądać. A to nieprawda, co udowodniła Maheda (najlepsza polska bra-fitterka) podczas warsztatów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jak widać, panie po 60-tce też mogą wyglądać zgrabnie.

Na marginesie apel – przyjrzyjcie się starszym kobietom w Waszej rodzinie. Mamom, babciom, ciociom. Jeśli chodzą bez stanika, a ubrania mają założone niechlujnie, to być może po prostu potrzebują pomocy. Podobnie, jak zapamiętajcie jedną ważną zasadę. Jeśli starzy ludzie śmierdzą, to dlatego, że kąpiel stanowi dla nic coraz bardziej trudne (a czasem wręcz niebezpieczne) zadanie. Staruszki otoczone miłością, które mogą liczyć na swoją rodzinę, o wiele częściej są ładnie ubrane i pachnące. Wasza mama czy babcia może potrzebować nie tylko odwiedzin, kiedy posiedzicie przy herbacie ale też np. pomocy przy kąpieli. A bardzo możliwe, że nigdy o to nie poprosi, bo zwyczajnie się wstydzi. Zwykłe odwiedziny, to poziom bliskości godny znajomych, kochająca rodzina to jednak coś więcej. A pomagając starszym członkom swojej rodziny w kąpieli można się dowiedzieć, że np. babcia nie jest w stanie samodzielnie wejść do wanny, a już na pewno się z niej nie wydobędzie. Podobnie jak stanika nie nosi dlatego, bo już nie potrafi go założyć. Wtedy zamiast myśleć o umieszczeniu jej w domu starców (bo już nie jest tak samodzielna jak dawniej) warto najpierw przyjrzeć się istniejącym możliwościom.

Wannę można wymienić na prysznic. Za drogo? Przejrzyjcie ofertę ułatwień nawannowych. A wiecie, że istnieje coś takiego jak krzesła i taborety prysznicowe czy nawannowe, deski nawannowe, poręcze, wydłużone przyrządy do mycia, maty antypoślizgowe. Wybór jest naprawdę spory: (1) (2) (3)(4).

Dla amazonek

Amazonki mają nieco inne problemy. Też potrzebują wygodnych staników, szczególnie, że dodatkowo mają problemy z podpachowym układem limfatycznym. Jednocześnie pojawia się kwestia umieszczenia wkładki w staniku i obawa, żeby wkładki nie było widać z dekoltu. Zebrałam tutaj zatem linki, pod którymi kryją się informacje dla amazonek.

-Artykuł o amazonkach z informacjami, jakie staniki naprawdę mają do wyboru.
Warto zajrzeć też do wątków dla amazonek na Lobby:
Amazonka, rys. Maith, Bra-fitting.eu

Amazonka, rys. Maith, Bra-fitting.eu

W Internecie istnieje również ogólny poradnik.

Amazonki na pewno muszą uważać na fiszbiny, szczególnie unikać fiszbin twardych i wysokich, wbijających się w pachę. Oczywiście każda sytuacja jest indywidualna, ale fiszbiny nie są odgórnie wykluczone. Nawet firmy produkujące specjalistyczne staniki dla amazonek, mają w swojej ofercie modele na fiszbinach z kieszonkami na protezy. Jednocześnie, co wynika z poradnika, problemem jest nie tylko ucisk na klatkę piersiową, ale także ucisk na barki. Czyli amazonka nie może też zawiesić sobie całego ciężaru piersi na ramiączkach, w staniku o wyraźnie za luźnym obwodzie. Bo właśnie – czy konieczne jest noszenie specjalistycznych staników? To pytanie z pewnością zadawały sobie kolejne kobiety oglądając mocno zachowawcze, także kolorystycznie, linie dla amazonek. Okazuje się, że nie. Można też dobrać sobie odpowiedni model z tzw. zwykłych staników i dokupić, dostępną w niektórych sklepach, usługę doszycia kieszonki na protezę. Warto pomyśleć o tej opcji, szczególnie że większość staników specjalistycznych dla amazonek, dostępnych jest w ograniczonej rozmiarówce.

Ale zwykły stanik, do którego dopiero doszyjemy kieszonkę, powinien mieć szeroki pas obwodu (w odróżnieniu od cienkiego paseczka materiału). Zostało to wyjaśnione w tej notce, gdzie obwód dłuższy, za to cienki, okazał się gorszy niż obwód krótszy za to szeroki. Podobnie szczególnie dla kobiet o większym rozmiarze biustu, w tym wypadku lepsze będą staniki o niezbyt wąskich ramiączkach. A rozważając zwykłe staniki na fiszbinach, lepiej ograniczyć się do miękkich, elastycznych, jak te podlinkowane w wątku o naprawdę wygodnych stanikach.

Z firm produkujących od razu specjalistyczne staniki dla amazonek, do wyboru są: Amoena (najbardziej doświadczona, w kolekcji Fashion również koszulki z kieszonką ), Melissa (z najszerszą rozmiarówką), AfmaSilima, Alles Medibra, Anita (w tym kostiumy kąpielowe, niestety w okrojonej rozmiarówce).

Na marginesie, pamiętam genialny odcinek Trinny & Susannah, poświęcony właśnie kobietom po mastektomii. Uczestniczki uważały, że potrzebują totalnego zabudowania, unikały choćby najmniejszych dekoltów, chodziły w za dużych ubraniach, rezygnowały z kobiecości i generalnie były nieszczęśliwe. A okazało się, że da się (nawet dużą protezę) schować w zwykłym zabudowanym staniku, nie pamiętam, czy koniecznie w full-cupie, czy może nawet po prostu w zabudowanej balkonetce. W każdym razie potem prowadzące im pokazały, na jakie dekolty mogą sobie pozwolić. I to był dla tych kobiet szok, bo one były totalnie zablokowane w tej kwestii. A tak naprawdę mogły się, w porównaniu ze swoimi wcześniejszymi wyobrażeniami, o wiele bardziej kobieco ubierać.

12 komentarzy dla wpisu: "Biustonosze są dla WSZYSTKICH kobiet"

Bardzo dziekuje za te notke, otworzyla mi oczy.

Świetny tekst, mnóstwo przydatnych informacji na tematy, o których za rzadko się mówi.
Zainteresował mnie ten przyrząd do zakładania biustonoszy. Czy zaobserwowałaś może, jak to działa? Czy jest naprawdę skuteczny nawet przy staniku o ciasno dopasowanym obwodzie?

Mario – bardzo mi miło :)

Kasico – wiesz, ja myślę, że kobiety potrzebujące tego przyrządu w ogóle nie za bardzo mogą korzystać z naprawdę ciasnych biustonoszy. One powinny być jak najlepiej dobrane, ale nie bardzo ciasne. Wyobraź sobie, że zakładasz stanik jedną ręką, przyrząd masz z przodu, zapinasz, a potem musisz stanik przesunąć na tył. Cały czas jedną ręką. To jest wszystko do zrobienia, ale staniki trzeba by dobierać jak najstabilniejsze, właśnie żeby nie musiały być aż tak ciasne.

Jednocześnie przy niektórych schorzeniach problemem są różne reakcje bólowe w obrębie korpusu – uczucie opasania, pieczenie itd. Tego typu kłopoty mogą się pojawić np. w przypadku tetraplegii, w stwardnieniu rozsianym czy zespole Devica (gdzie również zdarzają się porażenia rąk).
Nie będzie ich raczej przy udarach, chorobach reumatoidalnych (choć tutaj czasem też może się pojawić nadreaktywność skóry) czy ograniczeniu sprawności wynikającym ze starości.
Nadal jednak pozostaje problem samego założenia takiego ciasnego biustonosza. Mam nadzieję, że zaczną się tutaj wypowiadać też osoby, które same próbowały i podzielą się swoimi doświadczeniami.

Moniach

Tak mi przyszło do głowy, że może warto by na stanikowej mapie umieszczać też informację, czy sklep ma udogodnienia dla niepełnosprawnych, typu podjazdy dla wózków, odpowiednio duże przebieralnie itd. Dla niepełnosprawnych kobiet chcących się uświadomić to będzie bardzo pomocne.

Moniach – super pomysł! :) Może się nawet okazać, że nie jest tak źle, tylko ludzie o tym nie wiedzą.

Sklepy w centrach handlowych często są łatwodostępne, ale warto się upewnić.
Sklepiki zewnętrzne niestety często są “po schodkach”. Ale jak pokazali na filmikach Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza (taka fajna pozytywnie zakręcona inicjatywa) wystarczy że w sklepie jest niewielka przenośna platforma. To nie musi być nic drogiego i nie zajmuje miejsca, a w razie potrzeby wystawia się ją na schody.
Na wszelki wypadek można podać też szerokość drzwi, ale raczej mała szansa, żeby były za wąskie.

Teraz tylko kwestia wielkości przebieralni, liczonej po podłodze… Można by to podawać w ten sposób, bo dana wielkość przebieralni dla jednych będzie wystarczająca, dla innych nie.
Dodatkowo info o wielkości przebieralni przyda się wszystkim. Wiadomo, że jak więcej miejsca, to wygodniej się mierzy, można do przebieralni wejść z dzieckiem/mężem/koleżanką. Czyli to generalnie podwyższa wygodę użytkowania.

Można by też podawać szerokość drzwi, żeby człowiek od razu wiedział, czy jego wózek przejedzie :)

Dzięki za uwagi.
Zapomniałam jeszcze dodać: świetne ilustracje :)
O dostosowaniu sklepów do potrzeb niepełnosprawnych – na pewno trzeba nagłośnić temat! Może wątek na forum?

Moniach

Koniecznie wątek na forum! W sumie to chyba nawet nie wiemy, ile mamy niepełnosprawnych aktywnych lobbystek, może się część ujawni i może są jakieś problemy, z których do tej pory nie zdawałyśmy sobie sprawy jako osoby pełnosprawne. Zresztą też same brafitterki pewnie mają doświadczenie obsługi niepełnosprawnych kobiet, też mogą się wypowiedzieć w kwestii specyficznych problemów tej grupy kobiet.

Ciociazlarada

Moja Mama, małobiuściasta amazonka, bardzo chwali sobie staniki Anity, jak również kostiumy kąpielowe tej firmy.
Ma też kilka staników Amoeny, niestety narzeka na jakość – potwierdzam – miałam w rękach i dość szybko szmatkowacieją. Za to Amoenowe modele z fiszbinami są fajną opcją dla amazonek, które nie mogą żyć bez fiszbin:)

Moniach – wątek założony O TUTAJ. Wielkie dzięki za pomysł!
Przy okazji okazało się, że np. temat zakładania staników jedną ręką był już na lobby poruszany i są tam jeszcze inne ciekawe pomysły :) Dziewczyny odszukały też np. ten wątek.
Odzywają się też pierwsze sklepy. W ogóle robi się coraz ciekawiej :)

Ciociuzlarado – o proszę, Anita ma nawet kostiumy kąpielowe, już ją dopisuję :)
Przy okazji przychodzi mi do głowy, że w propozycjach skierowanych wprost do amazonek rozmiarówka jest o wiele bardziej ograniczona niż u innych grup…

Anna

Świetny tekst. Mam niedowład lewostronny-jestem po pękniętym tętniaku mózgu. Dopiero rok po udarze mogłam na nowo nosić staniki z fiszbinami. Przez pierwszy rok tylko miękki sportowy stanik. Ja zakładam stanik (o dziwo jak moja babcia przez całe swoje życie-zapinam z przodu i delikatnie przekręcam.) Brawo z tekst

Anna – dziękuję i podziwiam to przesuwanie jedną ręką. Wiele osób nawet dwoma sobie nie radzi. Osiągnięcie takiej sprawności na pewno wymagało sporo wysiłku

Anna

Maith – powtórzę słowa mojej babci, które dodawały mi sił w najcięższych momentach mojego życia kiedy to nie potrafiłam nawet siedzieć a jedynym moim widokiem był brudny szpitalny sufit: “Aniu pamiętaj, że da się zrobić wszystko tylko jednej rzeczy nie zrobisz- Nie otworzysz w dupie parasola” A mój uczeń sprostował:”Otworzyć się da nie da się go wyjąć”. Każda kobieta nawet ciężko chora chce czuć się zadbanie i kobieco. Dlatego jeszcze raz brawo za tekst:)

Skomentuj:

Imię (*)
E-mail (ukryty)(*)
URI
Komentarz